19. jaanuari õhtul toimus Erakoolis Läte vestlusring Martin Tiidelepa juhendamisel, teemaks lapsevanemaks olemine ja kogukonna roll lapse kasvamisel. Martin on 4 lapse isa ja juba 7 aastat tihedalt seotud Aruküla Waldorfkooliga.
Pille oli toolid kenasti ringi sättinud – see tekitas kohe alguses mõnusa hubase õhkkonna. Teemast huvitatud inimesi oli kokku tulnud umbes 20 ning esialgses tutvustusringis selgus, et neil kõigil olid omad põhjused, miks kohal olla. Kes oma lapsevanemaks olemise tõttu, kes oma töö tõttu ning mõni lihtsalt huvi pärast selle teema vastu. Alustuseks puhusime täis õhupallid ja mängisime nendega. Hiljem andis Martin meile vihje, et see mäng on nagu lapse sündimine ja kasvamine: vanemad annavad küll lapsele elukeha, aga hiljem sõltub selle lapse kasvamine ja arenemine väga paljudest erinevatest teguritest.
Vestlusringist koorusid välja järgmised mõtted:
• Kuni 3. eluaastani on lapse arengus määravaima tähtsusega ema, isa ja nendevaheline suhe. Eriti oluline on see iga turvatunde kujunemisel.
• Ema ja isa roll on tähtis ka lapse vanemaks saades, kuid suurema lapse puhul võiks tema püsivamasse suhtlusringkonda, peale sõprade, kuuluda ka 9-10 temast vanemat inimest. Need inimesed võiksid olla eri põlvkondadest, eri väärtushinnangutega (näiteks vanavanemad, õpetajad, treenerid, vanemad õed- vennad, sõprade isad-emad, mõni hea peretuttav jne.). Kuid mis kõige olulisem, need inimesed peaksid olema rahul iseendaga, s.t. et nad on „nemad ise“. Lapsed suudavad erinevate maailmavaadetega hästi toime tulla ning kogevad nii maailma mitmepalgelisust.
• Hea terve kogukonna tunne tekib, kui koos midagi teha – ehitada, teha käsitööd, meisterdada, koristada, korraldada, laulda, tantsida vms. Ega asjata öelda, et ühtsuses peitub jõud. Lastel on nende arenguteel väga oluline kogeda koostegemise tunnet.
Kust siis leida oma lapsele head kogukonda? Kindlasti on waldorfkool ja sellega seotud inimesed tundnud mõnusat kogukonna- ja ühistegemise tunnet. Kuid võimalus on seda kogukonda ka lapsevanemana ise enda ümber luua, suheldes tihedalt oma vanematega, sõpradega, lapse sõpradega, õpetajate ja treeneritega. Suheldes nendega mitte ainult arvuti ja telefoni teel, vaid silmast-silma ning koos midagi tehes.
Lõpetuseks veel üks huvitav mõte Martin Tiidelepalt: „Koolis käiva lapse vanema tähtsaim roll on oma lapse klassi juures.“ Nii et head tahet endale ja oma lapsele tervikliku küla(kogukonna)tunde tekitamiseks!
Karin, Lätte seltsi liige
No comments:
Post a Comment