Müüdimurdjad on Haridus- ja Kultuuriselts Läte projekt, mida rahastab Kodanikuühiskonna Sihtkapital.
See blogi on loodud projekti Müüdimurdjad kajastamiseks ning on Haridus- ja Kultuuriselts Läte kodulehe osa. Kogu info blogis on kasutamiseks ja levitamiseks. Ettepanekud ning ideed käesolevaks projektiks või siis mõne tuleveku projekti kohta, on oodatud ja teretulnud!

24.4.10

21. aprill vanapaberist uuepaberi tegemise töötuba

Kolmapäeval 21.aprillil toimus projekti "Müüdimurdjad " esimene sädesündmus kogukonnale.
Õpetaja Tiiu Jalakas oli II klassi klassiruumi toonud ämbritega ajalehti ja lubas õpetada, kuidas saab sellest  teha uue paberi.

Vanapaberist uue paberi tegemine on lihtne, vaja läheb:

1. paber
2. vesi
3. kaunistusi (roosiõielehti, paberit, lõnga jne)
4. saumikser vm
5. raam - raami suurusest sõltub ka uue paberi suurus.Raami saab edukalt ise teha, pulgad ruuduna kokku lüüa ja sinna peale kärbsevõrk klambrilööjaga pingule tõmmata.
6. kauss
7. švamm
8. ämber

Vanast ajalahevirnast saab uue omatehtud paberi järgmiselt:

1. Ajalehed tuleb eelmisel päeval  umbes 7 cm läbimõõduga tükkideks rebida ja siis vette likku panna. Vett tuleb lisada niiplaju, et kõik paber on vee all.

2. Järgmisel päeval saate saumikseriga paber möginaks mikserdada. Mida paksem pabermögin, seda paksem paber. Kuivades muudab möks värvi, seega ei tasu alguses hallist toonist ehmatada.

3. Niisiis, kui mögin on valmis ja raamid olemas, siis enne paberi tegemist tuleb teha paberile pesa. See tähendab, et siledale pinnale (nt põrand) laotate ajalehed ja sinna peale riidetükk.
Pesa jääb nüüd oma paberiti ootama.

4.Võtate raami ja pistate ta paberimöginasse sile (st ilma raamiäärteta) pool on üleval,
natuke loksutate ja tõstate ettevaatlikult (võimalikult sirgelt) välja. See mögin mis raamile jäi, see ongi nüüd toores paber :). Kui esimese korraga ei õnnestunud siledat tulemust saavutada, siis panete raami möginasse tagasi ja tõstate uuesti.













5. Selleks, et paber oleks kaunistatud, võib paberimöginasse lisada roosi vm lille õielehti, ükskõik millist värvi, lõngajuppe või pabertäpse jne mis aga kodus leidub. Teine võimalus on raamil olevale paberile midagi juurde lisada, siis tuleb ettevaatlikult kaunistusele möginat peale panna, et kaunistus paberil püsiks.

6.Kui teile sobiv paber on valmis, kuivatage raami alt švammiga vett välja ja viige paberi pessa. Pöörate paberiga poole vastu riiet ja ja kuivatate veel švammiga vett vähemaks. Kuivatamisega ei tohi väga hoogu minna, muidu on raske raami ja paberit eraldada.

7.Hästi ettevaatlikult tõstate raami paberilt ja jätate paberi kuivama (paberi ja raami eraldamine õnnestub paremini, kui te raami ja paberi vahel natuke küünega kaasa aitate). Keskküttega korteris kuivab paber järgmiseks päevaks kasutusvalmis.

Õpetaja Tiiu ütles, et mõnikord võib paberi ka vajutuse alla (nt telefoniraamatud) kuivama jätta, siis on paber sirgem.
Meie õpetaja vihjas veel, et kui keset suurt paberitegemist avastatae, et paberimögn on lahjaks läinud ja paberitegemine pooleli, siis hädapärast saab möginale lisada wc-paberit ja oma töö lõpuni teha.

Ja nüüd mõned kolmapäeval tehtud paberid. Uutvanapaberit saab kasutada kaartide valmistamisel, piltide portena, raamatukaantena jne. Täpselt sinna, kuhu teil vaja on.

Täname meie õpetaja Tiiut, tänu kellel me saame nüüd aru, et iga väike tükk värvilist paberit on suur varandus :) millest saab ise kergelt uue paberi.

No comments:

Post a Comment