Müüdimurdjad on Haridus- ja Kultuuriselts Läte projekt, mida rahastab Kodanikuühiskonna Sihtkapital.
See blogi on loodud projekti Müüdimurdjad kajastamiseks ning on Haridus- ja Kultuuriselts Läte kodulehe osa. Kogu info blogis on kasutamiseks ja levitamiseks. Ettepanekud ning ideed käesolevaks projektiks või siis mõne tuleveku projekti kohta, on oodatud ja teretulnud!

24.4.10

21. aprill vanapaberist uuepaberi tegemise töötuba

Kolmapäeval 21.aprillil toimus projekti "Müüdimurdjad " esimene sädesündmus kogukonnale.
Õpetaja Tiiu Jalakas oli II klassi klassiruumi toonud ämbritega ajalehti ja lubas õpetada, kuidas saab sellest  teha uue paberi.

Vanapaberist uue paberi tegemine on lihtne, vaja läheb:

1. paber
2. vesi
3. kaunistusi (roosiõielehti, paberit, lõnga jne)
4. saumikser vm
5. raam - raami suurusest sõltub ka uue paberi suurus.Raami saab edukalt ise teha, pulgad ruuduna kokku lüüa ja sinna peale kärbsevõrk klambrilööjaga pingule tõmmata.
6. kauss
7. švamm
8. ämber

Vanast ajalahevirnast saab uue omatehtud paberi järgmiselt:

1. Ajalehed tuleb eelmisel päeval  umbes 7 cm läbimõõduga tükkideks rebida ja siis vette likku panna. Vett tuleb lisada niiplaju, et kõik paber on vee all.

2. Järgmisel päeval saate saumikseriga paber möginaks mikserdada. Mida paksem pabermögin, seda paksem paber. Kuivades muudab möks värvi, seega ei tasu alguses hallist toonist ehmatada.

3. Niisiis, kui mögin on valmis ja raamid olemas, siis enne paberi tegemist tuleb teha paberile pesa. See tähendab, et siledale pinnale (nt põrand) laotate ajalehed ja sinna peale riidetükk.
Pesa jääb nüüd oma paberiti ootama.

4.Võtate raami ja pistate ta paberimöginasse sile (st ilma raamiäärteta) pool on üleval,
natuke loksutate ja tõstate ettevaatlikult (võimalikult sirgelt) välja. See mögin mis raamile jäi, see ongi nüüd toores paber :). Kui esimese korraga ei õnnestunud siledat tulemust saavutada, siis panete raami möginasse tagasi ja tõstate uuesti.













5. Selleks, et paber oleks kaunistatud, võib paberimöginasse lisada roosi vm lille õielehti, ükskõik millist värvi, lõngajuppe või pabertäpse jne mis aga kodus leidub. Teine võimalus on raamil olevale paberile midagi juurde lisada, siis tuleb ettevaatlikult kaunistusele möginat peale panna, et kaunistus paberil püsiks.

6.Kui teile sobiv paber on valmis, kuivatage raami alt švammiga vett välja ja viige paberi pessa. Pöörate paberiga poole vastu riiet ja ja kuivatate veel švammiga vett vähemaks. Kuivatamisega ei tohi väga hoogu minna, muidu on raske raami ja paberit eraldada.

7.Hästi ettevaatlikult tõstate raami paberilt ja jätate paberi kuivama (paberi ja raami eraldamine õnnestub paremini, kui te raami ja paberi vahel natuke küünega kaasa aitate). Keskküttega korteris kuivab paber järgmiseks päevaks kasutusvalmis.

Õpetaja Tiiu ütles, et mõnikord võib paberi ka vajutuse alla (nt telefoniraamatud) kuivama jätta, siis on paber sirgem.
Meie õpetaja vihjas veel, et kui keset suurt paberitegemist avastatae, et paberimögn on lahjaks läinud ja paberitegemine pooleli, siis hädapärast saab möginale lisada wc-paberit ja oma töö lõpuni teha.

Ja nüüd mõned kolmapäeval tehtud paberid. Uutvanapaberit saab kasutada kaartide valmistamisel, piltide portena, raamatukaantena jne. Täpselt sinna, kuhu teil vaja on.

Täname meie õpetaja Tiiut, tänu kellel me saame nüüd aru, et iga väike tükk värvilist paberit on suur varandus :) millest saab ise kergelt uue paberi.

13.4.10

13.aprill Müüdimurdjad tutvustus ja ajakava

Haridus- ja Kultuuriselts Läte projekt „Müüdimurdjad“ keskendub kogukonnaelu ja koostöö arendamisele Lääne-Harjumaal. Selleks süvendatakse koostööd kodanikuühenduse Haridus- ja Kultuuriseltsi Läte ning piirkonna kohalike omavalitsuste vahel ja kaasatakse piirkonna elanikke kogukonnaelu arendamisesse.
Kohalike omavalitsuste koostöö arendamiseks viiakse läbi teemapäev „Kool kogukonna südameks“, koolitus vabaühenduste esindajatele „Partnerlussuhte loomine KOViga“ ja küsitlused „KOV - müüdid ja tegelikkus“ ning „MTÜ - müüdid ja tegelikkus“. Kokkuvõtted küsitlustest avaldatakse projekti lõppedes seltsi kodulehel.

Haridus- ja Kultuuriselts Läte projekti „Müüdimurdjad“ partnerid on Keila Linnavalitsus, Eesti Naabrivalve, Aruküla Vabakooli Selts, Keila Sotsiaalkeskus. Projekt kestab aprill 2010 - märts 2011. 
 
Projekti "Müüdimurdjad" raames korraldatakse 12 avatud sädesündmustLääne-Harjumaa elanikke, vt. ajakava allpool. Osalemine prii!
Osalejatel palume registreerida hiljemalt kolm päeva enne sädesündmuse toimumist e-postile waldorf.keila@gmail.com või telefonil 5193 6673.
 
 Projekti rahastab Kodanikuühiskonna Sihtkapital.   

Sädesündmused kogukonnale
 
 1. Meisterdamine taaskasutusmaterjalidest 
Toimumisaeg: 21.aprill kell 17.00, Erakoolis Läte
Läbiviija: Tiiu Jalakas, partner Keila Sotsiaalkeskus
Tegevuse lühikirjeldus: Loodust säästva eluviisi edendamine taaskasutusmaterjalide kasutamisega käsitöös. Põlvkondade vahelise sideme tugevdamiseks kaastakse seeniorid Keila Sotsiaalkeskusest.
 
2. Loeng ja praktika konteineraiandusest
Toimumisaeg: 11.mai 2010, Erakoolis Läte
Läbiviija: Keila linnaaednik Inge Angerjas
Tegevuse lühikirjeldus: enne loengut saavad osalejad saata küsimusi aianduse teemal. Inge Angerjas räägib võimalustest, kuidas ka kortermajade elanikud saavad omale „aia“ rajada. Loengule järgneb praktiline tegevus.
 
3. Õppereis tallu: kohtumine Šoti mägiveiste ja mesilastega
Toimumisaeg: 16. juuni 2010, Kuppari talu Padise vald
Läbiviija: Kristina Kadanik, Haridus- ja Kultuuriselts Läte liige
Tegevuse lühikirjeldus:Sideme tugevdamine maa, looduse elurütmi ja linnalaste vahel  
Mais- juunis sünnivad mägiveistel vasikad, Kristina juures saab vasikale pai teha ja süüa anda. Mesilaste taru puhastamisel ja meekärgede väljavõtmisel on abilisi ikka vaja. Kogupere õppreisi lõpetab piknik ja rahvalaulud ja -tantsud akordionimuusika saatel.
 
4.  Pärimuspäev
Toimumisaeg: juuli 2010
Läbiviija: Haridus- ja Kultuuriselts Läte
Tegevuse lühikirjeldus:Otsime ja leiame oma juuri vanades rahvamuusikas ja –mängus.
Rahvalaulud ja mängud, muinasjutu vestmine ja koos regilaulu loomine.
 
5. Kogupere jalgsimatk "Paldiski-Klooga-Rand"
Toimumisaeg: august 2010
Läbiviija: Haridus- ja Kultuuriselts Läte
Tegevuse lühikirjeldus: Rongiga sõidetakse Paldiskisse ja matkatakse mööda mereäärt kuni Kloogaranna rongipeatuseni. Vahepeal tehakse peatusi: mõistuste mõistmiseks, osavusharjutuste proovimiseks ja kaasavõetud matkatoidu söömiseks. Matkal lauldakse pärimuspäeval loodud regilaulu ja pikendatakse seda matkapäeva salmidega. Korjatakse kaasa merepoolt randa uhutud aardeid, millest rongi oodates meisterdatakse mälestuseseme.
 
6. Turvaline kodu ja kogukond  
Toimumisaeg: 14. september 2010, Erakoolis Läte
Läbiviija: Tiina Ristmäe, Partner 2: MTÜ Eesti Naabrivalve
Tegevuse lühikirjeldus: Naabrivalve tutvustus. Nõuanded, kuidas ja mida inimesed ise saavad oma turvalisuse heaks ära teha.
 
7. Rahvameditsiin
Toimumisaeg: oktoober 2010
Tegevuse lühikirjeldus: loeng ja vestlusring, kuidas kergemate haiguste puhul ennast ise aidata, millised on rahvatarkused haiguste ennetamisel, millised ravimtaimed annavad elujõudu ja energiat.
 
8. Jõulumeisterduse töötuba   
Toimumisaeg: november 2010, Erakoolis Läte
Läbiviija: Haridus- ja Kultuuriselts Läte
Tegevuse lühikirjeldus: kuiv-viltmise tehnika algteadmised ning päkapikkude ja jõuluehete valmistamine.
 
9. Massaaži algtõed "Praktiline eneseabi töötuba stressi maandamiseks"   
Toimumisaeg: detsember 2010
 Läbiviija: Monika Alango, Estonian Fitness Trainers Education (EFTE) ja Finland Academy of Fitness (FAF) 
Tegevuse lühikirjeldus: Kiirpilk anatoomiasse, mida ja kuidas massaažil tähele panna. Lihtsamad massaaži võtted. Soovitavalt tulla partneriga, kelle peal saab kohe massaaži proovida.
Juurde kuuleb, kuidas füüsiline aktiivsus mõjub psüühikale.
 
10. Vestlusring „Ühe lapse kasvatamiseks on vaja küla"  
Toimumisaeg: jaanuar 2011
Läbiviija: Martin Tiidelepp, Aruküla Vabakooli Selts
Tegevuse lühikirjeldus: loeng ja vestlusring kuidas lapse arengut mõjutab ümbritsev keskkond, millistes kohtades on vanematel võimalik kaasa rääkida ja kus keskkond teeb oma.
 
11. Luguteater "Kodu on minu kindlus".  
Toimumisaeg: veebruar 2011
Läbiviija: Merike Kärm, playback teatri lavastaja
Tegevuse lühikirjeldus: playback on alternatiivteatri vorm, mis on väljakasvanud psühhodraamast ja osalusteatrist.  Lood, mis räägitakse sünnivad koheselt ka laval ja näitlejateks on töötoast osavõtjad. Arendab peale kõige muu ka loovust ja spontaansust.
 
12. Loeng „Kool kogukonna südameks“
Toimumisaeg: märts 2011
Läbiviija: Haridus- ja Kultuuriselts Läte
Tegevuse lühikirjeldus: Eesti näited õpilase-õpetaja ja pere tihedast koostööst kasvuruumi loomisel ja kooli tähendusest kogukonnaelu edasi kandmisel.